Mutfak Dolabı Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?

Mutfak Dolabı yaptırırken öncelikle vermeniz gereken karar dolaplarınızın ve mutfak tezgâhınızın yapımında hangi malzemenin kullanılacağıdır.

Dolapların ana gövdelerinde ve kapak kısımlarında farklı malzemeler kullanılabilir.
Gövde ceviz ve kayın gibi masif malzemeden yapılabileceği gibi mdf ve sunta plakalarından da yapılabilir.
Masif malzeme en kaliteli ve en uzun ömürlü malzeme olmakla beraber,maliyet açısından en yüksek maliyetli malzemedir.
Ceviz ağacı plakası,mdf plakasının yaklaşık 8-9 katı fiyatdadır
Masif malzemeden sonra gövdede kullanılabilecek en kaliteli malzeme MDF malzemesidir.MDF İngilizce Medium-Density-Fibreboard kelimelerinin baş harflerinden oluşur.Türkçe’ye orta yoğunluklu odun lifi plakası olarak çevrilebilir.
MDF odun liflerinin, sıcakta sertleşen sentetik reçine yapıştırıcılar ile karıştırılıp preslenmesi sonucu elde edilir.

MDF plakalrın üzerinin teknolojik emprenye makineleriyle melamin reçinesi ve tutkal emdirilerek yanmaz ve su geçirmez hale gelen dekor kâğıdı ile  kaplanmasıyla elde edilen malzemeye MDFlam denir.

Sunta ise basit odun parçalarının sentetik reçinelerle preslenmesi ile elde edilen daha basit bir malzemedir.
Ekonomik açıdan daha uygun olması nedeiyle mutfak gövdelerinde sıklıkla MDF veya Sunta malzeme kullanılır.
Bu iki malzemeden hangisi daha iyidir derseniz,eğer dolaplarınızı hiç suyla temas ettirmeden kullanacaksanız görüntü açısından ikisi arasında bir fark yoktur.Çünki iksi de aynı malzeme ile kaplanabilmekte ve estetik açsından daha iyi görünmeleri sağlanabilmektedir.
Fakat mutfak gibi suyla sürekli muhatap bir alanda suya daha dayanıklı olan MDF malzemenin kullanılması daha iyi olacaktır.
Bu iki malzemeyi de tanımıyor ve nasıl ayırd edebilirim diye soruyorsanız anlatalım.
Mdf malzemenin kaplnammış yüzeylerinde görünen odunsu renkteki kısım daha pürüzsüzdür.Plakayı oluşturan parçalar talaş tozlarıdır bu nedenle daha pürüzsüz bir görüntüleri vardır.
Sunta ise daha iri odun parçalarından yapıldığı için hem bu odun parçaları gözle görülür hem de yüzeyi daha pürüzülüdür.
Aşağıda iki malzemenin kaplanmamış görüntülerini inceleyebilirsiniz.
Sunta malzeme darbelere karşı daha az dirençlidir.Mdf daha dayanıklıdır.
Sunta malzeme daha hafif mdf ise daha ağırdır.
Sunta malzeme fiyat açısından daha ekonomiktir.
MDF Malzeme
MDF Malzeme
Sunta Malzeme
sunta malzeme
Dolaplarınınzın hangi malzemeden yapılacağına karar verdikten sonra dolap kapaklarınızda kullanılacak malzemeye karar vermelisiniz.
Dolap kapaklarında da yine aynı malzemeler kullanılır fakat bu malzemelerin üzerindeki kaplamaya göre kapaklar farklı isimler alırlar.
Kapak Çeşitleri
 
Profil Kapak
 
MDFlam,suntalam veya cam malzemenin etrafına,üzerine 40 mikrona kadar PVC folyo kaplanmış mdf plakalardan çerçeve yapılması suretiyle yapılan kapaklardır.
 
profil kapak
Profil Kapak
profil kapaklı mutfak dolabı
Profil Kapaklı Mutfak Dolabı
Membran Kapak
 
Mdf ve sunta malzemeyi balon presle PVC kaplayarak elde edilen kapaklardır.Renk ve model seçeneği çoktur.
membran kapak
Membran (PVC) Kapaklar
membran kapaklı mutfak dolabı
Membran Kapaklı Mutfak Dolabı
Mutfak Tezgâhları
 
Dolapların ve kapakların yapılacağı malzemeyi seçtikten sonra sıra tezgâhınızı seçmeye geldi.
 
Mutfak tezgâhını seçerken göz önünde bulundurmanız gereken hususlar malzemenin suya dayanıklılığı,kir ve lekeye karşı tutumu,yanmaya ve darbelere karşı mukavemeti ve fiyatı gibi özellikleridir.
Mutfak tezgâhı olarak kullanılan malzemeler laminant,mermer,mermerit,çimstone ve granit gibi malzemelerdir.
Şimdi bu malzemeleri yukarıda saydığımız özelliklere göre tek tek değerlendirelim.
Laminant Tezgâh:Mdf veya sunta plakaların yanmaz,yapışmaz ve leke tutmaz bir malzmeme olan laminant levha ile kaplanmasıyla elde edilir.Fiyatı en uygun
malzemedir.Suya mukavemeti düşüktür.
Mermer Tezgâh:Mermer malzemeden yapılır.Mermer yanma,leke tutma ve çizilme gibi özellikler açısından zayıf bir malzemedir.Eskiden çok tercih edilen mermer artık pek tutulmamaktadır.
Mermerit Tezgâh:Mermer tozları ile jelkot isimli epoksi ve reçine bazlı bir maddenin karıştırılıp preslenmesi ile elde edilir.Leke tutmaz bir malzemedir.Üretiminde kullanılan jelkot malzemesi kaliteli ise ısıya karşı da dayanıklı olur.Renk ve desn açısından çok çeşitlidir.Fiyat açısından laminanttan pahalı granitten ucuzdur.
Granit Tezgâh:Çok sert bir taş olan granitten üretilen granit tezgâh yanmaz,yapışmaz,leke tutmaz ve çizilmez özelliktedir.Suya karşı çok dayanıklıdır.Renk ve desen seçeneği boldur.İkinci en pahalı malzemedir.
Çimstone Tezgâh:Çimstone, İtalyan Breton firmasının geliştirdiği ileri teknolojik süreçle üretilen kuvars esaslı kompoze taştır. Doğadaki en sert mineral taşlardan biri olan kuvars, Çimstone’a eşsiz sağlamlık ve dayanıklılık kazandırır. Yapısını oluşturan kuvars minerali sayesinde Çimstone, yüksek aşınma, çizilme ve darbe dayanımı gösteren, hemen hemen hiçbir asit ve bazdan etkilenmeyen, leke tutmayan, sınırsız renk ve doku alternatifli, hijyenik bir yüzey kaplama malzemesidir.
 

 
Bütün malzemeleri tanıdıktan sonra artık yapmanız gereken bütçenize ve mutfağınıza en uygun mutfak dolabı için malzemeleri seçmek.
Kaynaklar: